Cestomilky Jana a Věrka (cestomilove.cz) jsou expertky na cestování, zejména po Francii, Itálii, Španělsku, Portugalsku nebo Anglii. Osobně projely tisíce kilometrů těmito nádhernými zeměmi, ochutnaly stovky regionálních specialit a prozkoumaly desítky památek. A nabité zkušenostmi se rozhodly pořádat netradiční zájezdy pro cestomily.
Sympatické podnikatelky postoupily mezi desítku nejlepších malých a středních podnikatelů a 15. listopadu 2016 si v Národním domě v Praze na Vinohradech převezmou cenu.
Gratulujeme.

Zážitkové cestování po Evropě s Cestomilkami
( autorka: Markéta Henzlová )
Jaké byly začátky Vašeho podnikání? Vzpomenete si na první impuls?
Jana: Prvním impulsem byla
nespokojenost. Já i Věrka jsme měly za sebou již pár let práce
v cestovním ruchu a už nás nebavily anonymní autobusové
zájezdy, které připomínaly spíše honičku po památkách, než
seznámení se s jinou zemí, její kulturou, kuchyní, tradicemi
apod.
Inspirovaly jste se
podobnou službou v jiném městě nebo v zahraničí?
Inspiraci jsme našly
jednak v zahraničí a pak také v nás samých. Obě jsme
se shodly na formě malých, velmi individuálně zaměřených
zájezdů, které provedou klienta od historie, přes památky až ke
kuchyni a regionálním zajímavostem.
Zvládáte finančně
rozvoj firmy nebo máte úvěr?
Začátky nebyly snadné.
Na podnikání padly téměř všechny naše úspory. Úvěr jsme si
naštěstí brát nemusely.
Co Vám dělá v práci
největší radost?
Největší radost máme,
když se nám ze zájezdu vrátí spokojení a nadšení klienti. To
pak víme, že vše děláme dobře a motivuje nás to k další
práci.
Co Vás v současné
době nejvíc štve v souvislosti s podnikáním?
Asi budu mluvit z duše
i jiným podnikatelům a živnostníkům, ale nejvíce nás zlobí
naše úřady, zejména ty finanční. Někdy je dost těžké
dopátrat se odpovědi, natož správné odpovědi...
Objevila se někdy
krize, kdy jste si řekly, že na to nemáte?
Hned několikrát.
Zejména úplně ze začátku, kdy jsme každý den čekaly na
rezervaci, telefon nebo e-mail a několik dní se třeba vůbec nic
nedělo. To nás pak mockrát napadlo, jestli byl dobrý nápad začít
podnikat, a že na vybudování vlastní firmy opravdu nemáme. Okolí
nás v té době taky moc nepodpořilo. Daly jsme si proto roční
lhůtu, během které to buď rozjedeme, nebo zabalíme. A ono se
zadařilo.
Čekají Vás a Vaše zákazníky nějaké novinky v roce 2017?
Připravujeme nové evropské země, které chceme přiblížit našim Cestovatelům. Vedle Francie s námi mohou klienti vyrazit do Španělska, Portugalska, Itálie a Anglie. Chystáme také pravidelné zimní přednášky, na kterých je možné seznámit se s vybranou zemí, ochutnat regionální dobroty a poznat naše profesionální průvodce.
Mnoho žen touží podnikat, ale bojí se. Měly jste někdy obavy z neúspěchu?
Měly jsme je obě, já i Věrka. A někdy opravdu velké. Konkurence v cestovním ruchu je obrovská a prosadit se mezi tygry jako je Čedok, Eximtour nebo ESO travel, kteří za sebou mají již 20 let existence, je téměř nadlidský úkol. Bály jsme se, že nebudeme mít šanci. Neměly jsme ani klientelu, ani finance na reklamu. Naštěstí jsme držely nad vodou jedna druhou a uklidňovaly se tím, že první dva roky budou náročné, a že to společně zvládneme. Asi by bylo divné, kdybychom se nebály. Díky strachu jsme ze sebe dostaly totiž to nejlepší.
Pokud ano, čím jste je překonaly?
Mně nejvíce pomohl můj muž. Podporoval mě po celou dobu, i když věděl, že z počátku nebudu domů přinášet žádný plat a že nebudu mít ani moc volného času.
Ve chvílích největších krizí jsem si vždy vzpomněla na práci zaměstnance a to, že bych se k tomu musela někdy vrátit - to byl pro mě neskutečný motor.
Máte tip pro zlepšení nálady nebo hezčí den?
Pokud už toho máte opravu dost, vydejte se na procházku někam do přírody. Čerstvý vzduch a společnost milého člověka, kterému se můžete se vším svěřit, Vám zaručeně pomohou!
Děkuji za rozhovor. eM.
