Jana Merunková, ředitelka obecně prospěšné společnosti yourchance, je dáma s hlavou byznysmena a srdcem plném lásky k dětem.

Čechům je filantropie dost cizí, přesto tahle neziskovka již sedm let funguje bez dotací. Jejímu příběhu určitě stojí za to věnovat patnáct minut času.  

Žena s hlavou byznysmena a srdcem plném lásky k dětem

( autorka: Markéta Henzlová ) 

Jano, pamatuji si, že jsem Vás zaznamenala v médiích před několika lety. Četla jsem spoustu Vašich článků o podnikání. Teď o Vás slyším hlavně v souvislosti s neziskovou činností. Kde je Váš byznys?

To mě těší, že jste zaznamenala moje jméno v médiích. Je pro mě čest, že jste mě oslovila pro tento rozhovor a ptáte se, kde je můj byznys? Já jsem se dlouhá léta věnovala koučování, věnovala jsem se strategickým věcem v podnikání a pořád mě tyhle věci baví. Řadu let se věnuji víceúrovňovému marketingu pro značku Amway a tam je ta byznysová část. Ale vybudovat a řídit neziskovou organizaci je vlastně také určitý druh podnikání. Je tam vlastně jediný rozdíl - budujete společnost, která nenese zisk Vám, ale zůstává ve společnosti. Principy jsou v podstatě stejné.

Jak multilevel, tak neziskovka je o tom, že potřebujete obrovskou dávku leadershipu a musíte zajistit, aby lidé za Vámi šli, protože chtějí. A to jsem se naučila v Amway a dnes to využívám pro dobro ostatních. Tam se někde potkaly ty dva světy. A koučování je pro mě pořád důležité a vlastně jsem ho nikdy nepřestala dělat. Pořád jsem obklopená lidmi, které se snažím posunout dál a blíž k těm cílům, které máme. Zdá se, že jsou to dva odlišné světy, mají ale spoustu společného.

Sleduji neziskový sektor a většina organizací je závislá na dotacích státu nebo Evropské unie. Vy dotace nečerpáte, a přesto se vám daří. Jak jste to dokázali?

Každodenní prací a budováním obchodních vztahů opravdu od píky. Já jsem v yourchance o.p.s. sedm let, od doby, kdy jsme ji s Gábinou Křivánkovou založily. Předtím jsem jedenáct let vedla jinou neziskovku. Byla to taková one women show - od vymyšlení záměru, oslovení partnerů, sehnání peněz apod. Byla to dřina, ale mě to vždycky bavilo a naplňovalo. Tahle neziskovka mě naučila, že vztahy se musí budovat dlouhodobě a dobré jméno má člověk jen jedno.

Když jsem činnost první neziskovky ukončila, tak jsem s čistým svědomím mohla partnery, kteří mě dřív podporovali, oslovit znovu. Říct jim, že se mé poslání splnilo a naplnila se vize, kterou jsem měla. A s Gábinou teď jdeme jiným směrem a žádáme je o další podporu. A oni nám ji v počátku dali, což bylo úžasné a pomohlo to celý projekt odstartovat. A pak už to bylo o získání dalších strategických partnerů.

Letos jsem podepisovala smlouvu s naším strategickým partnerem - Nadací DRFG. A ten den jsem volala našemu úplně prvnímu donátorovi, panu Michalovi Vaněčkovi z Nadace T-SOFT ETERNITY, a děkovala jsem mu. On nás podržel úplně na začátku, když ještě nebyly žádné výsledky, jenom ta vize. Díky němu jsme mohly ukázat, co umíme a ty výsledky pak přesvědčily další donátory. S Nadací DRFG nás to posunulo do úplně jiné ligy. Oběma nadacím patří náš velký dík.

Po celé České republice jsou Domy na půli cesty a mnoho neziskových organizací, pomáhajících dětem z dětských domovů. V čem je yourchance, o.p.s. jiná?

Je jiná v šíři toho, co poskytujeme. Aktuálně se staráme o sto lidí v individuálním programu a příští rok budeme otevírat dalších dvěstě míst. Máme děti nejen z dětských domovů, ale nově i s pěstounské péče. Nadace DRFG nám umožňuje mít partnery i v regionech. A tím jsme také jiní. Neprovozujeme svou činnost jen z Prahy, ale postupně pokrýváme republiku koordinátory v regionech. Je to trošku jiný princip, než na kterém fungují jiné neziskovky.

Jaká je vaše cílová skupina?

My pracujeme primárně se dvěma cílovými skupinami: Šestnáct plus je mládež, která se připravuje na odchod z dětského domova. Nejintenzivnější příprava probíhá poslední rok před odchodem.

Druhou velkou a stále se rozšířující skupinou jsou klienti, kteří již odešli z dětského domova nebo pěstounské péče. To jsou ti "hrdinové", kteří odešli a žili po svém a později zjistili, že by byla podaná ruka dobrá. Mohou kdykoliv přijít, zavolat. Někdy mají pauzu: měli jsme je v projektu v době, kdy se připravovali na odchod, potom si vyzkoušeli žít samostatně a po nějaké době zavolali, že by chtěli využít některou z našich služeb. A tady se právě proejvuje ten leadership, o kterém jsem mluvila. Vy budujete důvěru a ti mladí lidé se pak nebojí zvednout telefon a říct: "Udělal jsem chybu, potřebuji pomoct, nevím si rady. A to si myslím, že je velmi důležité.

Na co přesně se zaměřujete? Je to finanční gramotnost nebo spíš dovednosti pro život?

Jak jsem říkala, ta škála je široká. Zaměřujeme se na hospodaření a přímou pomoc, když už žijí sami, je tam i práce se zajišťováním bydlení. Máme k dispozici několik mimopražských bytů v Plzni a Rakovníku, ve kterých můžeme nabídnout samostatné bydlení. Jednáme o dalších místech, kde bychom podobnou službu poskytovali. Zajišťujeme pro ně i právní pomoc, protože problémů, které se řeší je docela hodně. S otázkou financí je spojeno kromě prevence, předlužení a oddlužení, pokud se do takové situace dostanou. Poskytujeme stipendia, máme donora, který pomáhá. Poskytujeme životní mentoring, aby měl mladý člověk vzor správného životního stylu. Mentor mu může dát užitečné rady do života, včetně životních hodnot.

Máme už také několik lidí, kteří mají miminka, tak poskytujeme i rodičovské poradenství. Ta škála je opravdu široká a je individuální podle aktuálních potřeb.

Stipendium poskytujete jen vysokoškolákům?

Nejen vysokoškolákům, ale také lidem, kteří již odešli z dětského domova a dodělávají si maturitu. Potřebují se nějak živit, proto je jednou z našich podmínek pro přidělení stipendia i spolufinancování.

Vzpomenete si, co bylo prvním impulsem pomáhat dětem z dětských domovů?

Proč já a děti z dětských domovů, když jsem prapůvodem novinářka? Já jsem se k dětem z dětských domovů dostala přes svou první neziskovou aktivitu, kdy jsem vydávala knížky pro hluchoněmé děti a CD pro nevidomé a část té produkce jsem vždy nechávala pro dětské domovy. A tam jsem se dostala ke spoustě příběhů. A když jsme s Gábinou přemýšlely, o čem by Yourchance o.p.s. měla být, tak jsme došly k finanční gramotnosti pro děti v dětských domovech. Když Vás něco strašně zvedá ze židle, tak to je ten důvod, proč jste na světě a musíte to změnit. A nám strašně vadilo, že se neučí finanční gramotnost a ty děti mají dost svých sociálních problémů a ještě k tomu jdou do života nepřipraveni v téhle oblasti. Tak jsem si řekly, že začneme a někdo se přidá. Tak vznikly dva projekty: "Finanční gramotnost do škol" a "Začni správně".

Ten první projekt je určen základním a středním školám a je to metodická práce s učiteli, soutěže pro žáky. Úzce spolupracujeme s Národním ústavem pro vzdělávání, Ministerstvem školství, MPSV, jsme v pracovní skupině Ministerstva financí. Máme stovky škol, ve kterých jsme byli v rámci celé republiky, dokonce máme i poptávku ze Slovenska.

Děkuji za rozhovor. eM.

© 2016 ENIGMATIC MACHINES s.r.o., Elišky Krásnohorské 11, Praha 1, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky